Budoucnost – co nás čeká a (ne)mine
V tomto článku bych se opět rád zaměřil na blízkou budoucnost a co nás v ní s největší pravděpodobností čeká. Probereme si pár těch nejvýznamnějších.
Auta bez řidiče
Budou řízeny pomocí různých kamer, snímačů, radarů, GPS a dalších pomocných systémů. Bude nebo dokonce už je možné, aby auto samo dojelo do určeného cíle, bylo schopné sledovat své okolí a přizpůsobovat se. Technologie už je víceméně vyvinuta teď už se jen piluje a čeká se na schválení vládou. Samozřejmě, že celý proces nebude fungovat hned, začne se s postupným automatizováním některých operací řízení, ale časem pomocné systémy převezmou řízení úplně.
Vize je taková, že si po internetu objednáte auto ono pro Vás přijede a odveze Vás kam budete potřebovat, takže služba bude fungovat vlastně jako TAXI, které s největší pravděpodobností vymizí úplně. Jeden podobný projekt již existuje ZipCar.com
Hlasové ovládání
Už v této době má rozsáhlé využití, je jen otázka času než bude vše řízeno lidským hlasem. Rozpoznávání hlasu je čím dál jednodušší díky novým technologiím a stále novým vzorkům řeči.
Samozřejmě toto řešení nepůjde aplikovat všude, ale ovládání elektrických zařízení nebo diktování kratších textů je samozřejmostí.
Internet
Již nyní je internet všude dostupný a s velmi kvalitními rychlostmi přenosu, ale v budoucnu se počítá další navyšování rychlostí hlavně v rámci mobilních sítích. Předpokládané rychlosti se pohybují v řádu stovek megabitů za sekundu, s velmi malou odezvou. Dalším mediem, které určitě půjde s rychlostmi dopředu budou optické linky, které již v této době dosahují gigabitových rychlostí a do budoucna se počítá s dalším nárůstem rychlostí a efektivity.
Data všude a pro každého
Data jsou všude kolem nás a stále jich přibývá a je potřeba je nějak efektivně začít ukládat a využívat. Většina dat je v dnešní době rozložena mezi spoustu medií, což je neefektivní, v budoucnosti se počítá, že všechna data budou přístupná odkudkoliv a měla by všechna být uložena na jednom velkém cloudu. Toto řešení bude šetřit, jak prostor, tak čas. Pro přístup k datům bude stačit přihlášení a voilá všechna Vaše data během pár sekund. Pro ty nejdůležitější a nejpoužívanější data bude na zařízeních samozřejmě speciální paměť (cache) pro jejich okamžitý přístup. Tento přístup velmi úzce souvisí s předchozí myšlenkou rychlého internetu.
Mobilní operátoři
Jako takový nejspíše úplně zaniknou a stanou se z nich pouze poskytovatelé internetu. Všechna komunikace se přesune právě na internet. Již v této době se objevují první pokusy, konkrétně jde o službu Google Voice, která v USA nabývá popularitě. Jen pro zajímavost dalšími zástupci těchto služeb jsou momentálně Viber, Fring, ale i například Skype, který je vlastněn Microsoftem.
Opravdu chytré mobilní zařízení
V dnešní době toho mobilní telefon zvládne opravdu hodně a je pouze logické, že postupem času bude zvládat stále složitější operace, předpokládá se, že nahradí spoustu aktuálně používaných zařízení (fotoaparát, kamera, herní zařízení atd.) Opět je zde souvislost s rychlostmi internetu a výše zmiňovaným unifikovaným cloudem, který nám pomocí mobilního zařízení poskytne informace víceméně o všem. Neumíte jazyk? Nevadí Váš chytrý pomocník si vyhledá příslušný slovník a problém za Vás vyřeší během několika vteřin.
DNA
DNA bude v budoucnu něco jako kus kódu pro programátora. DNA bude možno upravovat podle libosti a to již před narozením, takže bude v případě zjištění problému možnost ho opravit ještě před narozením. Nebo v průběhu života léčit pomocí těchto modifikací některé nemoci a choroby. Tím pádem se prodlouží délka života. Samozřejmě na začátku bude problémem vysoká cena, ale ta se bude časem snižovat na únosnou úroveň pro většinu populace.
Roboti
Dalším logickým krokem je vytvoření robotů, kteří budou schopni instinktivně řešit problémy a vyrovnávat se s anomáliemi, opět je zde spojení s všemocným internetem a sdílením dat, podle kterých se budou učit. Podle odborníků by neměli být ani nijak cenově nároční, něco jako auta v dnešní době. Samozřejmě robot nebude umět vše a jak to bývá u všeho pokud budeme chtít něco navíc budeme si muset zaplatit.
Každopádně nás čeká hodně zajímavých věcí, ale že bych z nich skákal radostí se říci nedá, ale je to pouze můj osobní názor. Lidstvo se pomalu, ale jistě stává otrokem moderních technologií a ty nás za chvíli nahradí úplně. Vyvstává otázka co vlastně lidé budou dělat za nějakých 50 let, kdy vše budou řídit neomylné a efektivní stroje.